خانه / اخبار / اطلاعات هواشناسی مبنای برنامه ریزی کشاورزان استان گلستان

اطلاعات هواشناسی مبنای برنامه ریزی کشاورزان استان گلستان

اطلاعات هواشناسی مبنای برنامه ریزی کشاورزان استان گلستان

مدیر کل هواشناسی گلستان : در پی بررسی های انجام شده  در زمینه تغییرات دمایی در استان و نبود سرمای خاص طی روزهای آتی از تمدید تاریخ کاشت کلزا تا دهم آذر ماه و اطلاع رسانی ان به کشاورزان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی استان گفت : هواشناسی استان به موازات سیاست های سازمان از سال 1392 نسبت به اجرایی نمودن طرح تهک ( توسعه هواشناسی کاربردی ) اقدام نموده است که در این مدت با ارائه اطلاعات دقیق و بهنگام دستاوردهای مطلوبی حاصل و نقش بسزایی در ایجاد ارزش افزوده خصوصا” در حوزه کشاورزی به همراه داشته است .

وی افزود : در این راستا این اداره کل در سال جدید با شروع کشت گندم و کلزا همپای کشاورزان جهت انجام رسالت خود نسبت به اطلاع رسانی بموقع و برگزاری دیسکاشن های هواشناسی کشاورزی اقدام و نتایج آن در قالب توصیه های فنی در اختیار زارعین ، باغداران ، صیادان و پرورش دهندگان میگو، دامپروران و…. قرار گرفته و با توجه به اینکه کشت کلزا در استان و نقش این محصول در تولید دانه های روغنی که در چند سال اخیر مورد توجه کشاورزان منطقه واقع شده و اهمیت تاریخ کاشت آن و اینکه قبل از شروع سرما های تاثیر گزار به مرحله ای از رشد باید برسد تا بیشترین مقاومت را نسبت به سرما و یخبندان از خود نشان دهد ، ضمن برگزاری جلسات مشترک بین کارشناسان پیش بینی و جهاد کشاورزی و انجام بررسی های لازم در زمینه تغییرات دمایی در استان توصیه شد تا تاریخ کاشت کلزا بعلت نبود سرمای قابل ملاحظه طی روزهای آینده تا دهم آذر ماه سالجاری تمدید و از طریق کارشناسان کشاورزی  اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد.

داداشی گفت : مشخصه این موضوع اعتماد کشاورزان به پیش بینی و اطلاعات هواشناسی است که بر این اساس در استان گلستان بدلیل عملکرد مطلوب هواشناسی ، مبنای برنامه ریزی کشاورزان منطقه داده ها و اطلاعات هواشناسی شده است.

لازم به ذکر است در صورتی که کاشت کلزا دیرتر از تاریخ مناسب انجام گیرد بوته های سبز شده فرصت کافی برای رشد در طی دوره قبل از یخبندان را از دست داده و مقاومت محصول به سرما کم و علیرغم زنده ماندن بوته عملکرد نهایی محصول نیز به شدت افت مینماید.

بررسی مجدد

تقدیرمعاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان از مدیر کل هواشناسی استان

چاپ/خروجی صفحهتقدیرمعاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان از مدیر کل هواشناسی استان معاونت سیاسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.