خانه / اخبار / افزایش میانگین بارندگی و کاهش دما در مهر ماه سال 1396 استان گلستان

افزایش میانگین بارندگی و کاهش دما در مهر ماه سال 1396 استان گلستان

افزایش میانگین بارندگی و کاهش دما در مهر ماه سال 1396 استان گلستان

میانگین بارندگی مهرماه 96 استان گلستان به میزان 58.9 میلیمتر بوده که نسبت به دوره آماری بلند مدت 14.2درصد و نسبت به مهرماه سال گذشته 76.5 در صد افزایش داشته است ،میزان بارندگی ایستگاههای گنبد کاوس ، مراوه تپه ، کلاله و اینچه برون در مهر ماه سالجاری کاهش داشته و کمتر از حد نرمال بوده و در سایر ایستگاههای استان بارندگی در حد نرمال و یا بیشتر از آن بوده است .

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان گلستان ،نوربخش داداشی مدیر کل استان در تحلیل وضعیت آب و هوایی مهر ماه 1396 و پیش بینی فصلی استان گفت : در این ماه ميانگين بارندگي ايستگاههاي سينوپتيك برابر  58.9 ميلي متر بوده كه نسبت به مدت مشابه دوره آماری14.2 درصد و نسبت به مهر سال 95 به میزان  76.5 درصد افزایش داشته است ، وی افزود :  در مناطق شرق و شمال شرق استان در ایستگاه های گنبد کاوس، مراوه تپه، کلاله و اینچه برون کاهش بارش داشتیم و بارش ها کمتر از نرمال بوده است. کمترین مقدار بارش در ایستگاه اینچه برون به میزان 18.2 میلیمتر رخ داده که 46 درصد نسبت به متوسط بلندمدت کاهش داشته است. در سایر ایستگاه ها بارش در محدوده نرمال یا بیشتر از نرمال بوده است بيشترين ميزان بارندگی ایستگاه­های سینوپتیک استان در ماه مهرسال 96 در ایستگاه های فرودگاه و هاشم آباد گرگان به ترتیب به میزان 114 و 89 ميلي‌متر می­باشد که به ترتیب 84 و 60 درصد نسیت به متوسط بلندمدت افزایش داشته است، ایستگاه فرودگاه گرگان با 62.2 میلی‌متر بیشترین مجموع بارش 24 ساعته را داشته و ایستگاههای علی آباد، فرودگاه گرگان، بندر گز و مینودشت 6 روز بارش بیش از یک میلی‌متر را داشته‌اند.

داداشی در خصوص تغییرات دمای استان نیز گفت : میانگین دمای هوای ايستگاه هاي سينوپتيك استان در ماه مهر96 برابر 20.1  درجه سانتيگراد بوده که نسبت به ميانگين دوره آماری 1.6 درجه و نسبت به مهر ماه سال گذشته 0.3 کاهش داشته است. بالاترین ميانگين دماي هوا 20.6 درجه مربوطه به ايستگاه بندرگز و کمترین آن 19.3 درحه سانتيگراد كه مربوط به علی آباد کتول مي‌باشد. ایستگاه گنبدکاوس با 38.2 درجه سانتیگراد و فرودگاه گرگان با 6.2 درجه سانتیگراد به ترتیب بالاترین و پایین‌ترین دمای ثبت شده در مهر 1396 را داشته‌اند.

مدیرکل هواشناسی گلستان در تحلیل میزان رطوبت، تبخیر و ساعات آفتابی استان در مهرماه 1396، گفت:

ميانگين رطوبت نسبي هوا ايستگاههاي سينوپتيك استان 66 درصد بوده كه نسبت به مدت مشابه دوره آماری یک  درصد افزایش داشته است، کمترین میانگین رطوبت نسبی هوا در مهر ماه سال جاری برابر 56 درصد مربوط به ایستگاه های مراوه تپه و اینچه برون بوده و بیشترین آن 73 درصد مربوط به ایستگاه علی آباد و فرودگاه گرگان مي‌باشد.

این مقام مسئول در ادامه تصریح نمود : میانگین تبخیر ایستگاههای سینوپتیک در مهر ماه 96 برابر 110.5 میلی­متر که نسبت به مدت مشابه دوره آماری به مقدار 15.7 میلیمتر (12.4 درصد) و نسبت به مهر سال گذشته 8.2 میلیمتر (7.4 درصد) کاهش داشته است، کمینه و بیشینه میزان تبخیر در این ماه به ترتیب 85.4 میلی‌متر (فرودگاه گرگان)  و  144.2 میلی‌متر (مراوه تپه) بوده است . میانگين ساعت آفتابی ایستگاههای سينوپتيك درمهر  ماه 96 برابر 198.3 ساعت بوده كه نسبت به دوره آماری 16.5 ساعت (8.3 درصد) و نسبت به مهر سال گذشته 2.2 ساعت (1.1 درصد) کاهش داشته است. بیشینه مجموع ساعت آفتابی به ترتیب برابر 217.5 و 215.6 ساعت که مربوطه به مراوه تپه و اینچه برون بوده و کمینه ساعت آفتابی در فرودگاه گرگان به مقدار 180.2 ساعت بوده است.

داداشی در خصوص پیش بینی بارش و دمای استان گلستان از آبان تا پایان آذر ماه 1396 گفت: بر اساس خروجی مدلها مقدار بارش آبان ماه در استان گلستان در برخی مناطق استان با افزایش به میزان 5 تا 20 میلیمتر پیش بینی شده است و درآذرماه 96 نیز در نواحی غرب استان بارندگیها در حد نرمال و در نواحی شرقی با کاهش 5 تا 20 میلیمتر پیش بینی میشود ،

به گفته مدیرکل هواشناسی استان گلستان ، میانگین دمای آبان ماه در استان گلستان در نیمه شرقی استان با افزایش دما بین 0.5 تا 1.5 درجه سانتی گراد پیش بینی می شود و در نیمه غربی استان در حد نرمال (0.5 درجه نوسان نسبت به میانگین بلند مدت) پیش بینی شده و میانگین دمای آذر ماه 96 در استان گلستان در حد نرمال (0.5 درجه نوسان نسبت به میانگین بلند مدت) پیش بینی می شود.

بررسی مجدد

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

چاپ/خروجی صفحهفراز هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب : اسلام ، زنده به عاشورا و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.