خانه / اخبار / برگزاری نشست تخصصی دو روزه روسای پایش هواشناسی کشور در گلستان

برگزاری نشست تخصصی دو روزه روسای پایش هواشناسی کشور در گلستان

برگزاری نشست تخصصی دو روزه روسای پایش هواشناسی کشور در گلستان

نشست تخصصی دو روزه روسای پایش هواشناسی کشور با حضور ابراهیم میرزایی معاون فنی و شبکه ایستگاههای سازمان هواشناسی کشورو هیئت همراه ، نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی استان و سایر مدعوین صبح یکشنبه 19/9/96 با سخنرانی داداشی مدیر کل استان آغاز و بعدازظهر دوشنبه 20/9/96 به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، داداشی مدیر کل استان ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از برگزاری این نشست با اشاره به حس همدلی و همکاری بخشهای مختلف استان و اهمیت کار تولید داده و اینکه بیشتر نیروهای شاغل در ایستگاهها دارای مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند گفت : کار در ایستگاههای هواشناسی شرایط خاص خود را دارد و امروزه با مدیریت خوب ریاست سازمان و شورای معاونین و زحمات سایر همکاران ، هواشناسی جایگاه ویژه ای در اذهان عمومی پیدا نموده که با افتخار اعلام میکنیم هواشناس هستیم ، بخصوص با سامانه تهک ( ترویج هواشناسی کاربردی ) وابعاد مختلف آن دستگاههای دولتی و سایر کاربران فعالیت و امورات خود را با اطلاعات هواشناسی برنامه ریزی مینمایند.

داداشی با اشاره به تعداد ایستگاههای استان گفت : تعداد 145 ایستگاه در زمینه های مختلف سینوپتیکی و کشاورزی و…. در حال حاضر در استان در حال فعالیت است که با توجه به اقلیم های متفاوت و تنوع کشت ایستگاه گنبد کاوس را هم به هواشناسی کشاورزی تغییر وضیت دادیم ، وی افزود : تعداد 77 ایستگاه بارانسنجی ، 4 ایستگاه هشدار سریع ،  CAT1 و جو بالای فرودگاه گرگان ، ایستگاه جاده ای خوش ییلاق ، 2 ایستگاه تشعشع سنجی و 27 ایستگاه خودکار در استان به تولید داده مشغول هستند و در نگاه اولیه شاید این تعداد ایستگاه زیاد به نظر برسد ولی پراکنش آنها در مناطق جنگلی و کوهستانی کم است که به همین منظور و درخواستهای مکرر فرمانداران شهرستانها تهیه و نصب 20 ایستگاه را در مناطق یاد شده در برنامه داریم که تعداد 10 ایستگاه در سالجاری مصوب و اقدامات آن در حال پیگیری است .

داداشی مهمترین برنامه عمرانی استان در سال 96 را نصب پکیج کامل ایستگاه دریایی درنوار ساحلی استان و در سه منطقه صیدگاه فرید پاک گمیشان ، جزیره آشوراده و تراز سنجی میانکاله و به سرانجام رساندن پروژه راداری مصوب استان اعلام نمود .

در ادامه این نشست ابراهیم میرزایی معاون فنی و شبکه ایستگاههای سازمان گفت: موضوع خودکار سازی جامعیت کار است و آنرا از سنجش به مفهوم جامع و تولید صحیح و سالم داده و پردازش و ذخیره آن در بانک اطلاعات برای بهره برداری کاربر دانست.

وی افزود : برآیندی از سنجش ، کالیبراسیون ، نگهداری ، پشتیبانی ، ارتباطات و انتقال داده وجمع آوری و کنترل کیفی و انجام سایر فرآیندهای پردازشی و یا ذخیره به صورت خام داده در آرشیو مفهوم جامع خودکار سازی است.

میرزایی گفت : تقریبا” از بیست سال گذشته خودکار سازی آغاز شده ولی قبلا” فقط در تبدیل ادوات از آنالوگ به دیجیتال بوده و بطور مثال نصب سیستم هشدار سیل در بارندگیها فقط در سطح نقطه مشخصی بوده و بصورت آنلاین دسترسی همه به آن مقدور نبوده است ولی با برنامه جدید تمام مراحل تولید داده و سایر فرآیندهای آن بصورت INT GRID خواهد بود که شامل تمامی مراحل انجام کار از تولید داده ، کد سازی ، ارتباطات ، پشتیبانی و….. میشود.

میرزایی سخنان خود را با بیان اینکه در این سیستم حذف نیروی انسانی در کار نیست و کارشناسان همدیدی همچنان به فعالیت خود در ایستگاهها ادامه خواهند داد و فقط در موارد خاصی ممکن است با تصمیم استان جابجایی نیرو جهت فعالیت در لایه سوم مد نظر قرار گیرد به پایان برد.

محسن جباری مدیر کل شبکه پایش سازمان نیز گفت : هدف اصلی از برگزاری این نشستها همفکری ، تبادل نظر ،کشف زوایای پنهان احتمالی کار و مشخص نمودن اهداف راهبردی و سیاستهای کاری و تخصصی است تا خروجی مناسب از آن حاصل گردد.

وی افزود : بحث خودکار سازی را ارائه و دستورالعملهای لازم را به استانها ارسال کردیم تا از نگاه تئوری به قضیه خارج و با دیدگاه اجرایی آنرا به نتیجه رسانده و در نهایت شرح وظایف لایه سوم را برنامه ریزی نماییم.

جباری با بیان اینکه خودکار سازی در چهار فاز انجام میشود که شامل :

  • فاز اول ساماندهی ایستگاههای موجود و متفاوت از ایستگاه خودکار است
  • در فاز دوم 78 مورد خودکار سازی ایستگاهها برنامه ریزی شده که از شهریور 96 آغاز و تا اسفند 97 این پروسه ادامه دارد
  • فاز سوم مربوط به خودکار سازی سایر ایستگاهها به غیر از ایستگاههای فرودگاهی و کشاورزی میشود
  • فاز چهارم خودکار سازی ایستگاههای سینوپتیک اصلی و غیر اصلی است که تا پایان برنامه ششم توسعه و در برنامه هفتم توسعه کشور نیز ادامه خواهد داشت و

افزود : با استفاده از ظرفیتهای موجود و زیر ساختها باید به جایگاه مورد نظر برسیم مشروط به اینکه خودکار سازی نیز انجام شده باشد و از لحاظ فنی ، مدیریتی ، سخت افزار و نرم افزار و سایر قابلیتها را داشته باشیم.

در ادامه این نشست راهبری و ساماندهی شبکه ایستگاههای اقلیم شناسی و بارانسنجی ، معرفی سامانه جدید فرم ساز صورت کشیک و نیز شاخصهای جدید ارزیابی سه ماه دیدبانهای برتر ، معرفی فراسنج های انواع ایستگاههای هواشناسی و استانداردهای ایستگاههای هواشناسی شهری و جاده ای ، تهک کشاورزی در لایه سوم طرح خودکار سازی ، معرفی نرم افزار جدید الورن توسط هیئت همراه معاون فنی و شبکه ایستگاههای سازمان تشریح و روسای پایش استانها با موضوعات یاد شده آشنا شدند ، ضمن اینکه پرسش و پاسخهای مربوط نیز در فاصله زمانی موضوعات صورت گرفت .

 

داداشی مدیر کل استان در پایان این نشست پیشنهاد نمود برای بهره برداری از ایده های نو همکاران در اقصی نقاط کشور کارگروهی متشکل از تعدادی همکاران بخش پایش و روسای ایستگاه و روسای پایش و تعدادی از مدیران کل که قبلا” در بخش همدیدی مشغول فعالیت بودند در سطح کشوری تشکیل و سازماندهی شده و با برگزاری نشستها زمینه های بهره برداری بهینه از ایده های نو و سایر مسائل مربوط حاصل گردد.

لازم به ذکر است که در حاشیه این نشست از آقای سید حسین میر حقی ساعتچی که در پایان ماه جاری پس از 31 سال خدمت به افتخار بازنشستگی نائل میگردد و همینطور از زحمات آقای امان محمد کمالی رئیس شبکه پایش استان به پاس زحمات شبانه روزی با اهداء لوح تقدیر و در حضور همه مدعوین قدردانی گردید.

بررسی مجدد

کسب رتبه هواشناسی گلستان در تحقق برنامه عملیاتی تهک کشاورزی تابستان 97

چاپ/خروجی صفحهکسب رتبه هواشناسی گلستان در تحقق برنامه عملیاتی تهک کشاورزی تابستان 97 هواشناسی استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.