خانه / اخبار / تحلیلی بر وضعیت آب و هوایی زمستان  سال ۱۳۹۸ استان گلستان

تحلیلی بر وضعیت آب و هوایی زمستان  سال ۱۳۹۸ استان گلستان

تحلیلی بر وضعیت آب و هوایی زمستان  سال ۱۳۹۸ استان گلستان

مدیر کل هواشناسی گلستان : بارش ایستگاههای استان به جز اینچه برون در  فصل زمستان از لحاظ خشکسالی هواشناسی نسبت به متوسط دوره آماری تقریبا مشابه نرمال بوده است .

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان، نوربخش داداشی مدیر کل استان در تحلیل شرایط آب و هوایی زمستان ۱۳۹۸  گفت :

در زمستان ۹۸ متوسط مجموع بارش ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۶۴.۵ میلیمتر بوده است بطوریکه ۵۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و ۸ درصد نسبت به متوسط دوره آماری کاهش داشته است. بیشترین مقدار بارش در بین ایستگاه های سینوپتیک مربوط به مینودشت به میزان ۲۶۵.۵ میلیمتر و بیشترین تعداد روزهای بارندگی مربوط به ایستگاه علی آباد به میزان ۳۱ روز می باشد. بیشترین بارش اتفاق افتاده طی ۲۴ ساعت در کلاله و به میزان ۳۹ میلیمتر بوده است .

داداشی همچنین گفت : متوسط دمای ایستگاه سینوپتیک استان در زمستان ۱۳۹۸  برابر ۱۰.۶ درجه سانتی گراد بوده است که ۱.۳ درجه نسبت به متوسط دوره آماری این دوره افزایش داشته است. بیشترین دمای ثبت شده در این مدت مربوط به گنبد برابر با ۳۱.۷ درجه و کمترین دما مربوط به گرگان ۲.۸- درجه سانتی گراد می باشد.

وی افزود : در اسفند ۹۸ متوسط مجموع بارش ایستگاه های سینوپتیک استان ۶۹.۱ میلیمتر بوده است بطوریکه ۶ درصد نسبت به متوسط این ماه افزایش  بارش رخ داده و بطوریکه بیشترین میزان  بارش درمینودشت به میزان ۱۱۳.۲  میلیمتر و کمترین میزان بارش در اینچه برون به میزان ۳۸.۶  به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول در ادامه گفت : در اسفند  ۹۸ متوسط دمای ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۲.۲ درجه سانتیگراد بوده است بطوریکه ۱.۲ درجه نسبت به متوسط اسفند ماه افزایش داشته است. بیشترین افزایش دما در مراوه تپه رخ داده است که میانگین دمای آن ۲.۱ درجه نسبت به متوسط بلند مدت اسفند ماه افزایش داشته است. حداکثر دمای ثبت شده ۲۹.۹ درجه در مینودشت و حداقل دمای ثبت شده ۰.۳ – درجه در گرگان به ثبت رسیده است.

مدیر کل هواشناسی استان در خصوص تحلیل وضعیت رطوبت هوا، ساعات آفتابی وتبخیر نیز گفت:

 

میانگین رطوبت نسبی ایستگاه های استان در اسفند ۹۸ برابر ۷۵ درصد بوده که ۱ درصد نسبت به متوسط این ماه افزایش داشته است. حداکثر رطوبت ثبت شده در گرگان ، مراوه تپه ، بندرترکمن و اینچه برون  و برابر ۱۰۰ درصد و حداقل رطوبت ثبت شده مینودشت و برابر ۱۱  درصد می باشد.

متوسط مجموع ساعت آفتابی ایستگاه های سینوپتیک استان در اسفند ۹۸ برابر ۱۵۱.۳ ساعت می باشد که ۸ درصد نسبت به متوسط اسفند ماه افزایش داشته است بیشترین افزایش مربوط گنبد و ۱۶ درصد می باشد. بیشترین مجموع ساعت آفتابی مربوط به مراوه تپه  و برابر با ۱۷۷.۱  ساعت و کمترین میزان مربوط به بندرگز ۱۱۹.۳ ساعت می باشد.

متوسط مجموع تبخیر ایستگاه های سینوپتیک استان در اسفند ۹۸ برابر ۵۸.۳ میلیمتر می باشد که مشابه نرمال بوده است . بیشترین مجموع تبخیر این ماه مربوط به مراوه تپه و برابر با ۹۴.۷ میلیمتر و کمترین میزان مربوط به بندرگز ۳۷ میلیمتر می باشد.

داداشی در پایان گفت: حداکثر سرعت وزش باد در اسفند ۹۸ برابر با ۱۸ متربرثانیه معادل ۶۵ کیلومتر بر ساعت و مربوط به مراوه تپه می باشد. که ۹ روز در این ایستگاه نسیم شدید، ۹ روز تندباد ملایم رخ داده است و میانگین حداکثر سرعت باد مراوه تپه در اسفند ۹۸ برابر با ۴۰ کیلومتر بر ساعت می باشد.

بررسی مجدد

چهل و یکمین هفته دفاع مقدس گرامی باد

چاپ/خروجی صفحهامام خمینی (ره): ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت غرب و شرق را …

Font Resize