خانه / اخبار / حضور هواشناسی استان گلستان در اولین کنفرانس ملی راهکارهای توسعه پیشرفته استان

حضور هواشناسی استان گلستان در اولین کنفرانس ملی راهکارهای توسعه پیشرفته استان

حضور هواشناسی استان گلستان در اولین کنفرانس ملی راهکارهای توسعه پیشرفته استان

اداره کل هواشناسی استان گلستان با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی گرگان و سازمان صمت و…اولین کنفرانس ملی راهکارهای توسعه پیشرفته استان را روز چهارشنبه 7/9/97 درمحل دانشگاه آزاد اسلامی گلستان برگزار نمودند.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، در نخستین کنفرانس ملی راهکارهای توسعه صنایع پیشرفته در استان گلستان که با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی و صنعتگران ، معدنکاران و تجار و بازرگانان استان در محل سالن همایش های دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان برگزار گردید سخنرانان عنوان نمودند که یکی از مشکلاتی که همیشه در استان احساس می کنیم این است که علی رغم وجود بیش از 1200 واحد تولیدی این واحدها ارزش افزوده خیلی بالایی ایجاد نمی کنند زیرا غیر از تعداد محدودی از آنها مابقی صنایع پیشرفته نیستند و صنایع پیشرفته معمولا ارزش افزوده بالایی دارند و خروجی آنها بسیار بیشتر از صنایع معمولی است .

یکی از مدعوین در این کنفرانس گفت : بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط مرکز آمار ایران ، در سال ۱۳۹۴ ارزش تولیدات صنعتی استان گلستان ۶۴۱۵ میلیارد تومان و میزان سرمایه ای که برای بدست آمدن این میزان خروجی از واحدهای صنعتی استان هزینه شده نیز ۴۷۰۰ میلیارد تومان بوده است و این یعنی نسبت ۱٫۳۶ در حالیکه میانگین کشوری این عدد ۱٫۵ بوده است .

استانهایی که صنایع پیشرفته تری دارند ، ارزش افزوده تولیدات صنعتی آنها بالاتر است بعنوان مثال در استان البرز نسبت ستانده به داده حدود ۲ است یعنی ارزش افزوده تولیدات صنعتی آنها تقریبا دو برابر میزان سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی شان است . برای حرکت به این سمت لازم نیست که حتما صنایع زیادی ایجاد کنیم بلکه می توانیم با هدایت واحدهای صنعتی موجود بسمت استفاده از روشهای نوین و صنایع پیشرفته و های تک به این سمت حرکت کنیم .

اساتید حاضر در کنفرانس نیز طی سخنان خود اذعان نمودند که کشورهای پیشرفته بسمت صنایع پیشرفته با ارزش افزوده بسیار بالا می روند و لازم است ما نیز با الگو برداری از آنها مسیر توسعه را با سرعت بیشتری طی نمائیم

لازم به ذکر است که در حاشیه کنفرانس نیز نمایشگاه ادوات هواشناسی و دیگر تجهیزات مربوط به تکنولوژی پیشرفته روز به نمایش گذاشته شد و بازدیدکنندگان ضمن آشنایی با بخش های مختلف،از ادوات روز و نحوه خدمات رسانی هواشناسی بخصوص در شرایط حاد آب و هوایی آشنا شدند.

بررسی مجدد

داده های هواشناسی علاوه بر تولید مواد غذایی ، برای امنیت کشور نیزاهمیت بالایی دارد.

چاپ/خروجی صفحهداده های هواشناسی علاوه بر تولید مواد غذایی ، برای امنیت کشور نیزاهمیت بالایی …