خانه / اخبار / دستور ویژه دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای فراهم آوری رادار هواشناسی گلستان

دستور ویژه دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای فراهم آوری رادار هواشناسی گلستان

دستور ویژه دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای فراهم آوری رادار هواشناسی گلستان

جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ، حسن صادقلو استاندار گلستان و معاونین ، مدیران کل دستگاههای اجرایی ذیربط و فرمانداران امروز دوشنبه 23/5/96 در گرگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، در ابتدای جلسه رضا مروتی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گفت :

روز شنبه هفته گذشته گزارشی در خصوص ورود سامانه پرفشار و ایجاد ناپایداری از هواشناسی در استان داشتیم. این اطلاعیه ها و گزارشات در روزهای بعد آن تکرار شد و روز سه شنبه اطلاعیه شماره 15 ابلاغ و همان روز نیزجلسه مدیریت بحران برگزار و با توجه به افزایش شدت ناپایداری اخطاریه شماره هشت صادر شد.

 وی ادامه داد: در همان زمان به فرمانداری ها و شهرستان های درگیر این اخطاریه ها ارسال و جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان ها نیز برگزار شد. یکی دو ساعت قبل از وقوع حادثه فرمانداری ها تصمیمات مقتضی را گرفتند. با توجه  به اینکه سیل در ایام تعطیلات تابستان و بیشتر هم در روستاهای ییلاقی و مناطق تفرجگاهی رخ داد که مردم زیادی در این مناطق حضور داشتند، نسبت به تخلیه آنان با همکاری سایر دستگاه ها اقدام شد.

در ادامه نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی استان به عنوان اولین سخنران جلسه  گزارش فعالیت هواشناسی در سیل اخیر را اینچنین ارائه داد:

با توجه به اینکه گلستان در شرق خزر واقع شده، در فصل گرم سال انرژی حرارتی زیادی را از صحرای آسیای میانه به ویژه قره قوم می گیرد و با توجه به نوع و شکل کوه های شرق استان، گرمای فلات ایران نیز به آن افزوده شده و منجر به افزایش دما می شود.

وی افزود: برای همین است که در اواخر بهار و تابستان حتی شهر گرگان نیز دمای بیش از 40 درجه را تجربه می کند.

 به گفته وی، امسال تاکنون در 5 مرحله گلستان دمایی بین 40 تا 49 درجه را پشت سر گذاشته است.

 مدیرکل هواشناسی استان ادامه داد: اگر سامانه سرد و ناپایدار به این شرایط اضافه شود انفجار لازم برای بارش های رگباری اتفاق می افتد.

 وی با تأکید بر لزوم استقرار سامانه راداری در استان گفت: از یک هفته قبل نقشه های هواشناسی نشان داد که آخر هفته سامانه سرد وارد استان می شود. اما علیرغم تصاویر مبهمی که از رادار بندرامیرآباد می گیریم و همه استان را هم پوشش نمی دهد، توانستیم فعالیت سامانه را اطلاع رسانی کنیم.

 وی تأکید کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی در این استان پیش بینی بارش نقطه ای، زمان شروع و خاتمه و میزان بارش ها برای برنامه ریزی های بعدی بسیار مهم است. سامانه راداری می تواند این امکان را در اختیار ما قرار دهد که  بتوانیم پیش بینی های خیلی کوتاه مدت را هم انجام دهیم.

سپس سایر مدیران کل ذیربط گزارشات خود را ارائه نموده و در پایان نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دلایل سفر خود به استان را ابراز همدردی با مردم استان، شنیدن گزارش این حادثه و پیدا کردن راه حل برای جبران خسارت ها و پیشگیری از حوادث آتی اعلام کرد و افزود:

علیرغم تمام مشکلات اعتباری ٩ دستور ويژه در بخش فراهم آوري تجهيزات راهداري ، طرح هاي آبخيزداري ، رادار هواشناسي و مديريت رودخانه ها و آموزشي داده شده ضمن اینکه باید برای مدیریت سیل این استان یک طرح جامع داشته باشیم. در حضور اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران تعهد ایجاد می کنم که یک ردیف برای این طرح در بودجه سال 97 پیش بینی می کنیم اما باید طرح آماده باشد.

وی خاطرنشان کرد: نمی توانیم همه پول طرح جامع سیل استان را در یکسال پرداخت کنیم. اما به مرور زمان این اعتبارات به استان تخصیص داده خواهد شد.

بررسی مجدد

شهادت امیر الموءمنین حضرت امام علی(ع) تسلیت باد

چاپ/خروجی صفحهپيامبر اكرم (ص) حضرت علي  و خودشان را از يك شجره مي دانستند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.