خانه / اخبار / نشست تخصصی گرامیداشت ” روز ملی دریای خزر ” در هواشناسی استان گلستان

نشست تخصصی گرامیداشت ” روز ملی دریای خزر ” در هواشناسی استان گلستان

نشست تخصصی گرامیداشت ” روز ملی دریای خزر ” در هواشناسی استان گلستان

نشست تخصصی و گرامیداشت ” روز ملی دریای خزر ” صبح امروز شنبه ۱۹ مرداد ماه ۱۳۹۸ با حضور دکتر نجفی نژاد رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دکتر ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ، دکتر علیزاده لاهیجانی معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر بنی هاشمی رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی استان و مدیران کل محیط زیست، شیلات و ماهیان خاویاری، منابع طبیعی وکارشناسان استانی در مرکز پایش و مانیتورینگ هواشناسی گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان، در ابتدای نشست داداشی مدیرکل استان ضمن ابراز خرسندی از حضور ارزشمند مدعوین این نشست گفت: با پیگیری ها واقدامات لازم اعلام می نمایم که نقص اصلی در نبود داده بخش دریایی را با نصب و راه اندازی اولین سکوی هواشناسی دریایی در منطقه مرز آبی ایران و ترکمنستان برطرف نموده و به شکل کامل در بحث تولید داده کارسازی لازم را به عمل آوردیم وانتظار ما از مسئولین استان بخصوص از دکتر نجفی نژاد ریاست محترم دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و دکتر ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی این است که نقش هواشناسی را در تحقیقات و پژوهش های مربوط به حوزه دریا مورد توجه قرار دهند.

وی افزود : ما می توانیم در بحث نجات خلیج گرگان با تولید داده های مناسب کمک شایانی نماییم تا با انجام رسالت اصلی خودمان که همان پایش و تولید داده است را  ایفا نموده وارزش افزوده اقتصادی برای منطقه ایجاد نماییم و لازم است برای پایش و تولید داده در مرز مشترک گلستان و مازندران اعتبارات لازم تخصیص داده شود تا شبکه داده ها شکل مطلوبی بخود بگیرد.

داداشی در ادامه از نهایی شدن اعتبار نصب و راه اندازی رادار استان برای رصد و اطلاع رسانی از بارش های نقطه ای وسیل آسا و دیگر مخاطرات آب و هوایی منطقه خبر داد.

ابطحی رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ضمن تشکر از اقدامات انجام شده در حوزه پایش و تولید داده در بخش دریا از وجود پژوهشگاههای مختلف در حوزه فعالیت خود و ارتباط مناسب با پژوهشگاه هواشناسی و از افزایش همکاری های متقابل خبر داد.

علیزاده لاهیجانی معاون پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز از گسترش نصب سنجنده ها در حوزه شرقی خزر خبر داد و از حمایت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در این زمینه گفت.

نجفی نژاد رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گلستان نیز گفت: اتفاقات خوبی در این حوزه افتاده که جای تقدیر و تشکر دارد و در راستای گسترش همکاری های متقابل انشااله با تعریف یک طرح پژوهشی مشترک فعایت های خود را گسترش دهیم  تا دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی نیز بتواند نقش خود را به نحو مطلوبی در این زمینه ایفا نماید که این بحث مورد تایید و حمایت علیزاده لاهیجانی معاونت پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی قرار گرفت.

دکتر بنی هاشمی رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر نیزضمن تشکر از برگزاری این نشست گفت:
مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر نیز در گذشته نه چندان دور یک ایستگاه تراز سنجی در منطقه آشوراده داشته که به علت پسروی آب دریا در سنوات گذشته به آب منطقه ای گلستان واگذار نموده و در صورت انجام امورات مربوط به نقشه برداری و تعیین بنچ مارک های مورد نیاز مجددا” تراز سنجی را در نقطه ای مناسب نصب نموده و دیگر اقدامات مربوطه را به سرانجام برسانیم.

در بخش های پایانی این نشست مدیران کل محیط زیست و شیلات، ماهیان خاویاری نیز نقطه نظرات خود را بیان نموده و این مراسم با ره آورد نصب سنجنده های جدید فیزیک آب و هوا از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و تحویل آن به هواشناسی استان جهت پایش و تولید داده و همینطور تعریف و اجرای طرح های مشترک پژوهشی و تحقیقاتی به پایان رسید.

بررسی مجدد

برگزاری کارگاه آموزشی ” ارتقاء سلامت نظام اداری ” در هواشناسی استان گلستان

چاپ/خروجی صفحه✅ برگزاری کارگاه آموزشی ” ارتقاء سلامت نظام اداری ” در هواشناسی استان گلستان …

Font Resize