خانه / اخبار / نقش هواشناسی گلستان در مقابله با حریق جنگل ها و مراتع

نقش هواشناسی گلستان در مقابله با حریق جنگل ها و مراتع

نقش هواشناسی گلستان در مقابله با حریق جنگل ها و مراتع

جلسه کارگروه مقابله با حریق جنگل ها و مراتع استان ، صبح امروز دو شنبه 22/8/96 ، با حضور اعضای این کارگروه در محل سالن جلسات مدیریت بحران استانداری گلستان برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، در این جلسه نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی استان ، ضمن بیان آخرین وضعیت آب و هوایی استان و همچنین پیش بینی های کوتاه مدت و فصلی گفت : در دهه گذشته تغییراتی در اقلیم استان و کشور حادث شده است که این تغییرات شامل نوع بارش ، زمان بارش ، کاهش نزولات جامد ، افزایش ساعات آفتابی ، افزایش دما ، افزایش تبخیر و کاهش ساعات آفتابی و … بوده و افزود : وقوع شرایط حدی از جمله تعداد سیلاب ها و همچنین افزایش روزهای توام با باد گرم و کاهش رطوبت که منجر به ایجاد شرایط مساعد برای حریق در عرصه های جنگلی و مراتع می گردد، افزایش داشته است . داداشی در ادامه خواستار توجه مسئولین استانی به اداره کل هواشناسی و تصویب ردیف بودجه جهت خرید ایستگاه های هواشناسی برای نصب در  عرصه های جنگلی و مراتع استان شد.

در ادامه جلسه ابوطالب قزلسفلو مدیر کل منابع طبیعی ،  از اقدا مات هواشناسی از جمله  ارسال پیش بینی های روزانه، اطلاعیه و اخطاریه های جوی در زمان پیش بینی وقوع شرایط مساعد حریق عرصه های جنگلی و مراتع استان  و ارسال  پارامترهای هواشناسی  ایستگاه های واقع در عرصه های جنگلی در زمان حریق  تقدیر و تشکر نمود.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال 1396 تا نیمه آبان ماه سالجاری  351 موردحریق در عرصه های منابع طبیعی استان به وقوع پیوسته است که  از این تعداد 223 مورد مربوط به حریق جنگل های طبیعی ، 87 مورد مربوط به حریق جنگل های در دست کاشت و  41 مورد مربوط به حریق مراتع استان می باشد و در مجموع 218 هکتار از این عرصه ها دچار حریق شده اند. ضمن این که بررسی های آماری نشان می دهد که در 28 ساله گذشته میانگین سطح مراتع و جنگل های دچار حریق، روند کاهشی داشته است.

بررسی مجدد

برگزاری دوره آموزشی ” تحلیل داده های هواشناسی و کاربرد آن در کشاورزی ” در گلستان

چاپ/خروجی صفحهبرگزاری دوره آموزشی ” تحلیل داده های هواشناسی و کاربرد آن در کشاورزی ” …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.