خانه / اخبار / نقش کلیدی اطلاع رسانی هواشناسی درواکنش به موقع سایردستگاههاوکاهش خسارات ناشی از سیل درگنبدکاوس

نقش کلیدی اطلاع رسانی هواشناسی درواکنش به موقع سایردستگاههاوکاهش خسارات ناشی از سیل درگنبدکاوس

نقش کلیدی اطلاع رسانی هواشناسی درواکنش به موقع سایردستگاههاوکاهش خسارات ناشی از سیل درگنبدکاوس

عبدالقدیرکریمی معاون استانداروفرماندارویژه شهرستان گنبدکاوس دراولین جلسه شورای اداری این شهرستان درسال 1398 گفت: اطلاع رسانی به هنگام  هواشناسی گلستان در سیل اخیر نقش کلیدی در واکنش به موقع  سایر دستگاه ها ی اجرایی و کاهش خسارات درشهرستان گنبدرابه همراه داشت.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان، اولین جلسه شورای اداری شهرستان گنبد کاوس در سال 1398 به ریاست کریمی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان به همراه سایر روسای ادارات ، محمد رضا رحمن نیا  معاون توسعه و پیش بینی و منصور فرشادرییس اداره هواشناسی گنبد در محل فرمانداری برگزارشد.

کریمی در بخشی از سخنان خود به نقش کلیدی هواشناسی در پیش بینی و  اطلاع رسانی به هنگام در سیلاب اخیر  اشاره و افزود :این امر واکنش سریع و به موقع سایر دستگاه ها و ارگان های خدمات رسان و در نتیجه کاهش خسارات در شهرستان را بدنبال داشت. وی در ادامه گفت: در  27 اسفند ، دبی رودخانه گرگانرود به 545 مترمکعب بر ثانیه و رودخانه اترک نیز به 800 مترمکعب بر ثانیه رسید  و علیرغم آب گرفتگی و سیلاب در قسمت هایی از شهرستان و 15 روستای  اصلی در بخش های مرکزی و داشلی برون با هماهنگی و واکنش به موقع دستگاه های خدمات رسان و همراهی مردم ، در کمتر از سه روز بحران سیلاب در شهرستان به پایان رسید .

در ادامه محمدرضارحمن نیا ضمن اشاره به  اهم فعالیت های هواشناسی استان در سیلاب اخیر گفت: از 25 اسفند تا 18 فروردین، مدیر کل و کارکنان  هواشناسی و ادارات تابعه آن ، تلاش بی وقفه و شبانه روزی در صدور پیش بینی ها،  پایش لحظه به لحظه شرایط جوی و اطلاع رسانی آن از تمامی بسترهای اطلاع رسانی ممکن  به مسئولین و مردم  استان را داشته و  در مجموع  حدود 13360 نفر ساعت فعالیت پرسنل این اداره کل محاسبه شده است.

رحمن نیا در ارتباط با سایرفعالیت های هواشناسی در شهرستان گفت:از سال 1396 فعالیت های هواشناسی کشاورزی در شهرستان با تهیه  تجهیزات لازم و بکارگیری دو کارشناس  آغاز و بسترهای لازم برای برگزاری جلسات بصورت مجازی فراهم گردید  و پس از آن دیسکاشن های هواشناسی کشاورزی بطور منظم برگزار می شود. وی افزود:  در سال های اخیر،  پیگیری های فراوانی برای اختصاص یک رادار هواشناسی به استان به عمل آمده است که با توجه به خدمات ارزنده هواشناسی گلستان در سیلاب اخیر، مساعدت لازم  در این زمینه از سوی مسئولین برای اختصاص بودجه لازم به عمل خواهد آمد. در ادامه رحمن نیا  به برنامه های  آینده اداره کل هواشناسی در شهرستان گنبد، از جمله ایجاد زیرسا خت های سخت افزاری و نرم افزاری، نصب سامانه گیرنده تصاویر ماهواره هواشناسی و توسعه ساختمان اداری اشاره کرد و گفت :در صورت مساعدت معاون استاندار وفرماندارویژه شهرستان ، با ارتقاء تجهیزات، هواشناس گنبد کاوس به عنوان مرکز شماره دو هواشناسی استان به فعالیت خود ادامه خواهد داد و تمامی جلسات مرتبط با پدیده های حدی هواشناسی در شرق استان در این شهرستان برگزار خواهد شد.

کریمی معاون استاندار وفرماندارویژه شهرستان در انتهای سخنان خود از تلاش تمامی مسئولین دستگاه های خدمات رسان از  جمله نوربخش داداشی مدیرکل هواشناسی استان و منصور فرشادرئیس هواشناسی شهرستان گنبدکاوس که نقش برجسته ای در اطلاع رسانی  وضعیت جوی شهرستان در شرایط بحرانی راداشتند تشکر و قدردانی و در پایان جلسه نیز با اهدا  لوح از مجموعه هواشناسی استان تقدیر نمود.

بررسی مجدد

گزارش صدا و سیما استان گلستان به مناسبت روز جهانی هواشناسی(23 مارس)

چاپ/خروجی صفحه صدا و سیمای مرکز گلستان با تهیه مستندی از عملکرد هواشناسی استان و …