خانه / اخبار / کاهش بیش از 70 درصد بارندگی در مناطق غربی و بیش از 80 درصد در مناطق شرقی گلستان

کاهش بیش از 70 درصد بارندگی در مناطق غربی و بیش از 80 درصد در مناطق شرقی گلستان

کاهش بیش از 70 درصد بارندگی در مناطق غربی و بیش از 80 درصد در مناطق شرقی گلستان

نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی  استان از کاهش بیش از 70 درصد بارندگی در مناطق غربی و بیش از 80 درصد در مناطق شرقی استان نسبت به سال قبل و دوره آماری بلند مدت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، داداشی مدیر کل هواشناسی درتحلیل شرایط آب و هوایی استان گفت :  میانگین بارش ایستگاه های استان در آبانماه 96 برابر 10.4 میلیمتر بوده که نسبت به دوره آماری و سال قبل به ترتیب 81 و 83 درصد کاهش داشته است.تمامی ایستگاه ها در آبانماه کاهش بارش بالای 70 درصد را نسبت به بلندمدت تجربه کردند. ایستگاه علی آباد با 19.7 میلی‌متر، بیشترین مجموع بارش و مراوه تپه با 0.5 میلی‌متر کمترین بارش را داشته است. ایستگاه مراوه تپه با 99 درصدکاهش نسبت به دوره آماری، بیشترین درصد کاهش بارندگی را در این ماه داشته است.

وی افزود : در آبانماه ایستگاه بندر ترکمن با 13میلی‌متر،  بیشترین مجموع بارش24 ساعته را داشته و ایستگاههای علی آباد و مینودشت با 3 روز، بیشترین تعداد روزهای بارندگی بیش از یک میلی متر را داشته‌اند.

داداشی در خصوص تغییرات دمایی آبانماه نیز گفت : میانگین دمای ایستگاه های سینوپتیک در آبان 96 برابر 18.4 درجه سانتی گراد بوده که نسبت به میانگین دمای آبان در دوره آماری و میانگین دمای آبان سال قبل به ترتیب 3.1 و 3.9 درجه افزایش داشته است.ایستگاه کلاله با حداقل مطلق دما 4.5 و حداکثر مطلق دما 38.5 به ترتیب کمترین و بیشترین دمای ثبت شده در آبان را داشته است. در کلیه ایستگاه­های سینوپتیک میانگین دمای هوا آبانماه نسبت به میانگین دوره آماری افزایش داشته که بیشترین افزایش مربوط به مینودشت بوده که 4.8 درجه نسبت به متوسط دوره آماری افزایش داشته است.

این مقام مسئول در ادامه گفت : ميانگين رطوبت نسبي هوای ايستگاههاي سينوپتيك استان در آبان 96 برابر با 66 درصد بوده كه نسبت به مدت مشابه دوره آماری 4 درصد کاهش داشته است و ایستگاه مراوه تپه با 11 درصد کاهش نسبت به میانگین دوره آماری بیشترین کاهش را داشته است. بیشینه مطلق رطوبت نسبی  100 ( فرودگاه گرگان ) و کمینه مطلق 11 درصد ( کلاله و مینودشت ) می‌باشد.

مدیر کل هواشناسی گلستان در پایان میزان تبخیر و ساعات آفتابی استان در آبان ماه را چنین تحلیل نمود :

 میانگین مجموع تبخیر در ایستگاه­های سینوپتیک استان گلستان در آبان ماه 96 برابر با 83 میلیمتربوده که بطور متوسط 17 میلیمتر (25 درصد)نسبت به دوره آماری و 30 میلیمتر ( 56 درصد) نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و در تمام ایستگاه ها بجز بندرگز افزایش تبخیر رخ داده است. تنها ایستگاه بندرگز در این ماه به میزان 5 میلیمتر ( 10 درصد ) نسبت به دوره آماری کاهش تبخیر داشته است و میانگين مجموع ساعت آفتابی ایستگاه­های سينوپتيك در آبانماه 96 برابر 186 ساعت بوده است که بطور متوسط 21 ساعت(13 درصد) نسبت به دوره آماری و 55 ساعت (43 درصد) نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.بیشترین میزان افزایش ساعت آفتابی نسبت به دوره آماری 41 ساعت (27 درصد) و مربوط به مینودشت می‌باشد.

بررسی مجدد

کسب رتبه هواشناسی گلستان در تحقق برنامه عملیاتی تهک کشاورزی تابستان 97

چاپ/خروجی صفحهکسب رتبه هواشناسی گلستان در تحقق برنامه عملیاتی تهک کشاورزی تابستان 97 هواشناسی استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.