خانه / اخبار / کاهش میانگین بارندگی استان گلستان نسبت به سال گذشته و دوره آماری در اردیبهشت ماه

کاهش میانگین بارندگی استان گلستان نسبت به سال گذشته و دوره آماری در اردیبهشت ماه

کاهش میانگین بارندگی استان گلستان نسبت به سال گذشته و دوره آماری در اردیبهشت ماه

مدیر کل هواشناسی استان گلستان از کاهش میانگین بارندگی این استان بمیزان 26 درصد نسبت به سال گذشته و 14 درصد نسبت به دوره آماری در اردیبهشت ماه سالجاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، نوربخش داداشی مدیر کل استان درتحلیلی از شرایط آب و هوایی اردیبهشت ماه گفت :

میانگین مجموع بارش ایستگاه های سینوپتیک استان گلستان در اردیبهشت 96 برابر با 29.3 میلیمتر بوده است که نسبت به دوره آماری 14 و نسبت به سال قبل 26 درصد کاهش یافته است یعنی بارش استان در این ماه کمتر از نرمال می باشد. بیشترین کاهش مربوط به مراوه تپه و بمیزان 61 درصد کاهش بارش نسبت به دوره آماری و 60 درصد نسبت به سال قبل بوده است. در مینودشت، بندرترکمن و اینچه برون به ترتیب 24.8، 6.8و 6.1 درصد افزایش بارش نسبت به دوره آماری رخ داده است و در بقیه ایستگاه ها بین 6 تا 61 درصد کاهش بارش نسبت به دوره آماری داشتیم، وی افزود :

میانگین دمای ایستگاه های سینوپتیک استان گلستان در اردیبهشت 96 برابر با 21.1 درجه سانتیگراد می باشد که نسبت به سال قبل 0.5 درجه کاهش و نسبت به دوره آماری 0.9 درجه افزایش داشته ، بنابراین افزایش دما در حد نرمال تا بیشتر از نرمال بوده و بیشترین افزایش دما مربوط به مراوه تپه می باشد که به ترتیب 2.2 و 0.2 درجه نسبت به دوره آماری  و مدت مشابه سال قبل در اردیبهشت ماه افزایش داشته است.

داداشی در خصوص تحلیل رطوبت ، تبخیر و ساعات آفتابی اردیبهشت ماه نیز گفت :

میانگین رطوبت نسبی ایستگاه های سینوپتیک استان گلستان در اردیبهشت 96 برابر با 70 درصد می باشد که  2.1 درصد نسبت به دوره آماری افزایش  و 1.8درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. بنابراین مقدار آن در حد نرمال بوده وبیشترین افزایش مربوط به ایستگاه مینودشت که نسبت به دوره آماری 8 درصد افزایش داشته اما در مراوه تپه 6 درصد نسبت به دوره آماری کاهش رطوبت رخ داده است و

میانگین مجموع تبخیر در ایستگاه های سینوپتیک استان در اردیبهشت 96 برابر با 140.5 میلیمتر بوده است که نسبت به دوره آماری 1.3 درصد کاهش داشته ولی نسبت به سال قبل بدون تغییر می باشد. بیشترین کاهش مربوط به هاشم آباد گرگان بوده است که به ترتیب 16.8 و 6.5 درصد نسبت به دوه آماری  و سال قبل کاهش داشته است. در ایستگاه های گنبد، کلاله، مراوه تپه، علی آباد، بندرترکمن و فرودگاه گرگان افزایش تبخیر رخ داده که بیشترین افزایش در علی آباد و گنبد بوده و میزان آن به ترتیب 11.6 و 7.8 درصد افزایش تبخیر نسبت به دوره آماری را نشان میدهد و همینطور میانگین مجموع ساعت آفتابی در ایستگاه های سینوپتیک استان در اردیبهشت 96 برابر با 200.5 ساعت بوده که نسبت به دوره آماری 5.5 و نسبت به سال قبل 7.7 درصد کاهش داشته است. بیشترین کاهش مربوط به بندرگز بوده که به ترتیب 18.5 و 12.8 درصد نسبت به دوره آماری و سال قبل کاهش داشته است.در ایستگاه های مراوه تپه و فرودگاه گرگان افزایش ساعت آفتابی رخ داده که بیشترین افزایش مربوط به مراوه تپه بوده که به ترتیب 7 و 4 درصد نسبت به دوره آماری و سال قبل افزایش داشته است.

بررسی مجدد

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با سامانه تهک برای دهیاران مراوه تپه

چاپ/خروجی صفحهبرگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با سامانه تهک برای دهیاران مراوه تپه کارگاه اموزشی معرفی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.