خانه / اخبار / کاهش ۷۰ درصدی میانگین بارش آذرماه در استان گلستان

کاهش ۷۰ درصدی میانگین بارش آذرماه در استان گلستان

کاهش ۷۰ درصدی میانگین بارش آذرماه در استان گلستان

نوربخش داداشی مدیر کل هواشناسی گلستان از کاهش ۷۰ درصدی میانگین بارش استان در آذرماه خبر داد و افزود: با این میزان کاهش بارش ها ایستگاههای شرق و شمال استان در فصل پاییز نسبت به متوسط دوره آماری خشکسالی هواشناسی متوسط تا شدید را تجربه کردند و در بقیه مناطق استان بارش ها نرمال بوده است .

 به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان، نوربخش داداشی مدیر کل استان در تحلیل شرایط آب و هوایی پاییز ۱۳۹۸ گفت :
♦در آذر ۹۸ متوسط مجموع بارش ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۶.۳ میلیمتر بوده است بطوریکه ۷۰ درصد نسبت به متوسط این ماه کاهش بارش رخ داده و این کاهش در تمام نقاط استان بوده است بطوریکه بیشترین کاهش بارش در بندرترکمن و گرگان به میزان ۸۹ و ۸۶ درصد به ثبت رسیده است.
در اکثر نقاط استان خشکسالی هواشناسی بسیار شدید، و شدید رخ داده است.
♦ وی افزود: در پاییز ۹۸ متوسط مجموع بارش ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۱۷.۷ میلیمتر بوده است بطوریکه ۲۰درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و ۵ درصد نسبت به متوسط دوره آماری کاهش داشته است. بیشترین درصد کاهش بارش مربوط به گالیکش و کلاله به ترتیب به میزان ۳۶ درصد نسبت به متوسط دوره مشابه آماری می باشد. بیشترین مقدار بارش در بین ایستگاه های سینوپتیک مربوط به بندرگز به میزان ۲۵۰.۶ میلیمتر و بیشترین تعداد روزهای بارندگی مربوط به ایستگاه هاشم آباد گرگان به میزان ۳۰ روز می باشد. بیشترین بارش اتفاق افتاده طی ۲۴ ساعت درگرگان و به میزان ۸۸ میلیمتر بوده است .

♦ این مقام مسئول در ادامه گفت : در آذر ۹۸ متوسط دمای ایستگاه های سینوپتیک استان ۱۱ درجه سانتیگراد بوده است بطوریکه ۰.۶ درجه نسبت به متوسط آذر ماه افزایش داشته است. بیشترین افزایش دما در مینودشت رخ داده است که میانگین دمای آن ۱.۴ درجه نسبت به متوسط بلند مدت آذر ماه افزایش داشته است. حداکثر دمای ثبت شده ۲۷.۷ درجه در کلاله و حداقل دمای ثبت شده ۱.۵ – درجه در اینچه برون به ثبت رسیده است.

♦ داداشی همچنین گفت : متوسط دمای ایستگاه سینوپتیک استان در پاییز ۱۳۹۸ برابر ۱۵.۱ درجه سانتی گراد بوده است که ۳ درجه نسبت به متوسط دوره آماری این دوره افزایش داشته است. بیشترین دمای ثبت شده در این مدت مربوط به گنبد برابر با ۳۶ درجه و کمترین دما مربوط به اینچه برون ۱.۵- درجه سانتی گراد می باشد.
مدیر کل هواشناسی استان در خصوص تحلیل وضعیت رطوبت هوا، ساعات آفتابی وتبخیر نیز گفت:

♦ میانگین رطوبت نسبی ایستگاه های استان در آذر ۹۸ برابر ۷۲ درصد بوده که ۲ درصد نسبت به متوسط این ماه کاهش داشته است. حداکثر رطوبت ثبت شده در اینچه برون و برابر ۱۰۰ درصد و حداقل رطوبت ثبت شده مینودشت و برابر ۱۵ درصد می باشد.

♦ متوسط مجموع ساعت آفتابی ایستگاه های سینوپتیک استان در آذر ۹۸ برابر ۱۵۴.۲ ساعت می باشد که ۱۱ درصد نسبت به متوسط آذر ماه افزایش داشته است بیشترین افزایش مربوط گرگان و گنبد و ۱۸ درصد می باشد. بیشترین مجموع ساعت آفتابی مربوط به اینچه برون و برابر با ۱۶۷.۹ ساعت و کمترین میزان مربوط به علی آباد ۱۴۰ ساعت می باشد. بیشترین ساعت آفتابی روزانه ثبت شده این ماه مربوط به اینچه برون و کلاله و برابر ۹.۲ ساعت می باشد.

♦ متوسط مجموع تبخیر ایستگاه های سینوپتیک استان در آذر ۹۸ برابر ۳۷.۱ میلیمتر می باشد که ۱۶ درصد نسبت به متوسط آذر۱۶ درصد کاهش داشته است بیشترین کاهش مربوط به علی آباد و ۳۵ درصد می باشد. بیشترین مجموع تبخیر این ماه مربوط به مراوه تپه و برابر با ۵۷.۶ میلیمتر و کمترین میزان مربوط به بندرگز ۲۱ میلیمتر می باشد.
♦داداشی در پایان گفت: حداکثر سرعت وزش باد درآذر ۹۸ برابر با ۲۱ متربرثانیه معادل ۷۶ کیلومتر بر ساعت و مربوط به مراوه تپه می باشد. که ۸ روز در این ایستگاه نسیم شدید، ۲ روز تندباد ملایم و ۱ روز تند باد شدید رخ داده است و میانگین حداکثر سرعت باد مراوه تپه در آذر ۹۸ برابر با ۲۵ کیلومتر بر ساعت بوده است.

بررسی مجدد

سخنرانی علمی با موضوع محصولات رادار و کاربردهای آن درهواشناسی گلستان

چاپ/خروجی صفحه🔹سخنرانی علمی با موضوع محصولات رادار و کاربردهای آن درهواشناسی گلستان 🔹 سخنرانی علمی …

Font Resize