خانه / اخبار / کاهش 76 درصدی بارندگی در استان گلستان

کاهش 76 درصدی بارندگی در استان گلستان

داداشی مدیر کل هواشناسی استان :

در شهریور ماه 96 در ایستگاه­های گنبد کاوس ، هاشم اباد ،مراوه تپه و اینچه برون بارشی  رخ نداده و در مجموع در کل استان نسبت به دوره آماری میزان بارندگی 76 درصد کاهش داشته است .

به گزارش روابط عمومی هواشناسی گلستان ، نوربخش داداشی مدیر کل استان در تحلیل شرایط آب و هوای شهریور ماه 96 و پیش بینی فصلی استان گفت :

متوسط بارش ایستگاه های استان از ابتدای سال زراعی جاری تا پایان شهریور 96 برابر 381.6 میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 و نسبت به میانگین بلندمدت 25 درصد کاهش داشته است. بیشترین کاهش مربوط به بندرگز به میزان 53 درصد نسبت به دوره آماری و 64 درصد نسبت به سال زراعی گذشته می باشد و میانگین بارش در ایستگاه های سینوپتیک استان در شهریور 96 برابر با 7.5 میلیمتر بوده است که نسبت به دوره آماری و سال قبل حدود 76درصد کاهش داشته است. در ایستگاه های هاشم آباد، گنبد، مراوه تپه و اینچه برون در شهریور ماه سالجاری بارشی رخ نداده است. 

وی در خصوص تغییرات دما در استان افزود : میانگین دمای ایستگاه های سینوپتیک استان گلستان در شهریور 96 برابر با 29 درجه سانتیگراد بوده که نسبت به سال قبل 1.7 و نسبت به دوره آماری 2 درجه افزایش یافته است. بیشترین افزایش دما مربوط به هاشم آباد گرگان به میزان 2.8درجه نسبت به دوره آماری می باشد. بیشترین دمای ثبت شده در این ماه در گنبد کاوس و بندر ترکمن بمیزان 45 درجه سانتی گراد می باشد.

داداشی در تحلیل میزان رطوبت ، تبخیر و ساعات آفتابی گلستان گفت :

میانگین رطوبت نسبی ایستگاه های سینوپتیک استان گلستان در شهریور ماه برابر 52 درصد می باشد که 11درصد نسبت به دوره آماری  و 7درصد نسبت به سال قبل کاهش که بیشترین کاهش مربوط به مراوه تپه و گنبد کاوس بوده که نسبت به متوسط بلند مدت به ترتیب 19 و 17 درصد کاهش را نشان میدهد و در مورد تبخیر نیز میانگین آن در ایستگاه های سینوپتیک استان در شهریور 96 برابر با 245.4 میلیمتر بوده است که نسبت به دوره آماری و سال قبل حدود 19 درصد افزایش داشته قبل به ترتیب 11 و 13درصد افزایش داشته است درصد افزایش داشته که بیشترین افزایش تبخیر مربوط به علی اباد و گنبد کاوس به ترتیب 42 و 31 درصد نسبت به دوره آماری افزایش داشته اند و میانگین مجموع ساعت آفتابی در ایستگاه های سینوپتیک استان در شهریور 96 برابر با 317.5 ساعت بوده که نسبت به دوره آماری 19 درصد و نسبت به سال قبل13 درصدافزایش داشته است. بیشترین ساعت آفتابی  در هاشم آبادو بندر ترکمن بوده که به ترتیب 29 و 26 درصد نسبت به میانگین بلند مدت افزایش داشته است.

این مقام مسئول درپیش بینی فصلی بارش و دمای استان در پاییز 96 گفت :

بر اساس خروجی مدلهای پیش بینی مقدار بارش در ماه مهر1396 در سطح استان گلستان در حد نرمال (با نوسان 5 درصد نسبت به متوسط بلند مدت) پیش بینی می شود.مقدار بارش در ماه آبان در سطح استان با کاهش 5 تا 20 درصدی ومجموع بارش در سه ماهه مهر تا آذر 96 در غرب استان در حد نرمال و در سایر نواحی با کاهش 10 تا 20 درصدی پیش بینی شده است .

بر حسب خروجی مدلها  متوسط دمای استان نیز در مهر 1396 در غالب نقاط استان با افزایش بیش از 1.5 درجه نسبت به متوسط بلند مدت این دوره پیش بینی شده  و متوسط دمای آبان در جنوب غرب و جنوب شرق استان با افزایش بیش از 1.5 درجه و در سایر نواحی با افزایش 0.5 تا 1.5 درجه نسبت به بلندمدت این دوره پیش بینی شده است.

بررسی مجدد

شهادت امیر الموءمنین حضرت امام علی(ع) تسلیت باد

چاپ/خروجی صفحهپيامبر اكرم (ص) حضرت علي  و خودشان را از يك شجره مي دانستند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.